Moderní pětiboj po éře Davida Svobody? Češi mají zdatné nástupce

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Zlatý olympijský vítěz z Londýna David Svoboda ukončil loni na podzim kariéru, jeho předchůdce a bronzový muž z olympiády v roce 2004 Libor Capalini se ze scény poroučel už před osmi lety. Český moderní pětiboj ale bez velkých jmen nestrádá. Spíše naopak.

Vždyť třeba olympionici Jan Kuf a Ondřej Polívka mají doma zlaté medaile z mistrovství Evropy i světa, Natálie Dianová byla na olympiádě v Londýně a s Kufem sbírala štafetové kovy. A ve stejné disciplíně teď brali zlato na juniorském světovém šampionátu i Marek Grycz s Martinem Vlachem.

Ale úspěchů pětibojařů je za poslední roky mnohem víc. Ze Světových pohárů i z prestižních akcí.

„Daří se nám pravidelně získávat medaile v seniorech i mezi juniory. Český moderní pětiboj je úspěšný dlouhodobě, nemáme takové výkonnostní propady jako jiné sporty,“ říká Jakub Kučera, reprezentační kouč.

#embedded:https://www.instagram.com/p/Be-RJY6D1zC/?hl=en&taken-by=honzakuf/#

„Jsou i slabší sezony, především ty po olympiádě, kdy někteří reprezentanti skončí s kariérou. Ale máme nástupce, kteří chtějí jít v jejich stopách. Třeba Marek Grycz byl loni nějakou dobu světovou jedničkou v juniorském žebříčku, což je úžasná vizitka. Nadějí je i Karolína Křenková, věkově je ještě příští rok juniorkou, ale už jsme ji zařadili do reprezentace dospělých.“

Velkou reklamou pro pětiboj byly velké medaile. Především ty olympijské – bronz z Atén Libora Capaliniho a zlato z Londýna v podání Davida Svobody, dosud ten největší úspěch pro český moderní pětiboj vůbec.

„To byly velké milníky. Je pravda, že si nemůžeme stěžovat na nezájem. Máme takzvaně odkud brát, závodníků je v klubech dost. Od mládeže se snažíme budovat návaznost na další kategorie. Pětiboj je elitní sport s velkým všestranným záběrem,“ popisuje Kučera.

Podobně hovoří i Marek Grycz, čerstvý juniorský mistr světa. „Moderní pětiboj má u nás velkou tradici. Máme spoustu kvalitních trenérů a klubů s kvalitním zázemím. To generuje talenty, kteří se později mohou prosadit i mezi dospělými.“

Jeho velký snem je olympiáda. Kromě juniorského triumfu na mistrovství Evropy i světa startoval i ve finále Světového poháru, kde bral šestnácté místo. A mimochodem, jeho parťák Martin Vlach se při své premiéře ve Svěťáku letos v březnu zaskvěl v kombinované disciplíně absolutním českým rekordem.

#embedded:https://www.instagram.com/p/Bl8hNCCAZYH/?taken-by=mraks_g/#

„Největší rozdíl je v šermu. Jako junioři dokážeme ostatním vzdorovat v běhu nebo v plavání, ale dospělý šerm je jiný. Na tom musíme co nejvíce zapracovat, abychom se dokázali prosadit i mezi seniory,“ dodává Grycz, který tréninku věnuje 25 hodin týdně.

Trenér Kučera také zmiňuje, jak se čeští pětibojaři naučili nebrat sami sebe navzájem jako velkou konkurenci. Jednou bere medaili jeden, jindy zase druhý. Rivalita? Jen minimální.

„Co mám možnost pozorovat v zahraničních týmech, tak tam je konkurence mnohem vyhrocenější a navzájem si dokonce ani moc nepřejí. U nás je alespoň z mého pohledu prostředí přátelštější, bez konfliktů. I to nám pomáhá.“

líbil se ti článek?