MDŽ: Ženám, které v sobě našly sílu, odhodlání, oddanost, inspiraci i odvahu

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Na začátku byl boj za práva žen. Vznik Mezinárodního dne žen má sice na svědomí Evropa, ale historické kořeny svátku pocházejí ze Spojených států. Už od roku 1857 stávkovaly americké ženy pracující v textilním průmyslu za zlepšení pracovních podmínek a v pozdějších letech i za volební právo. Vrcholem byla stávka asi 20.000 žen 8. března 1908 v New Yorku. Od té doby se mnohé změnilo. Sílu, odhodlání, oddanost, inspiraci či odvahu teď ženy ukazují třeba ve sportu.

OŠTĚP

Barbora Špotáková, dvojnásobná olympijská šampionka - SÍLA zdolat metu světového rekordu!

Byla sobota 13. září roku 2008. Barbora Špotáková necelý měsíc po svém triumfu na olympijských hrách v Pekingu nastoupila ke svému prvnímu hodu na světovém finále ve Stuttgartu. Na travnaté ploše byla bílou čárou označená vzdálenost 65 metrů a oštěp Barbory Špotákové letěl daleko za ní. Tušila, že je na tom fyzicky tak, jako ještě nikdy předtím. Výsledek? 72,28 metru. „Člověk nabývá nějaké síly, asi i psychické,“ říkala později.

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ A SNOWBOARDING

Ester Ledecká, dvojnásobná olympijská šampionkaODHODLÁNÍ prosadit si na vrcholové úrovni dva různé sporty!
Dívka, které si všimli i reportéři z New York Times, si umí jít svou cestou. Byla to ona, kdo si vyvzdoroval, že bude kombinovat lyže se snowboardem. Byla to ona, kdo nedbal na řeči posměváčků, že tohle určitě nebude fungovat. „A těch bylo opravdu hodně,“ směje se Ledecká. „Ale já jsem si prostě těmito sporty nechtěla vybírat.“

VODNÍ SLALOM

Štěpánka Hilgertová, dvojnásobná olympijská šampionkaODDANOST brázdit divoké peřeje desítky let!
Do reprezentace se dostala už v roce 1988. V létě 1992 se poprvé rvala s peřejemi na olympijských hrách. V Atlantě 1996 a Sydney 2000 vládla. Také na následujících olympiádách vždy postoupila do finále. Ještě v Londýně 2012 dopádlovala ve 44 letech pro čtvrté místo. Mezi amatéry se definitivně zařadila až listopadu 2017.

RYCHLOBRUSLENÍ

Martina Sáblíková, trojnásobná olympijská šampionka - INSPIRACE aneb jak se nevzdávat za žádné situace!
„Dnes mi došla slova," napsala na sociální sítě po svém pátém triumfu na MS ve víceboji a zároveň dvou světových rekordech na 3000 a 5000 metrů, které zajela na začátku března 2019 na dráze v Calgary. Narážela především na zdravotní trable, které ji v minulých letech pronásledovaly. Mnozí si mysleli, že to nejlepší z kariéry už má za sebou. Kouč Petr Novák ale před sezonou vyhlásil? „Připravuji letos Martinu tak, aby se postupně v zimě zlepšovala a v březnu byla schopna atakovat světové rekordy.“ Zdálo se to být nemožné, Sáblíková však tenhle boj vyhrála.

GYMNASTIKA

Věra Čáslavská, sedminásobná olympijská šampionka ODVAHA ukázat svůj postoj nejen k politické situaci v Československu!
Psal se říjen 1968, v Československu stály okupační tanky. Věra Čáslavská zrovna získala na olympijských hrách v Mexiku zlato v prostných. Jenže se o něj musela podělit s Ruskou Larrisou Petrikovou. Na stupních vítězů začala hrát sovětská hymna, Čáslavská v ten moment zcela jasně sklonila hlavu a odvrátila tvář. Právě kvůli jejímu postoji k okupaci Československa ji pak komunisté na dvě desetiletí vymazali z veřejného prostoru.

líbil se ti článek?