Když se protnou vzdálené světy. Olympionici s youtubery položili základ českého rekordu

Lifestyle
Lifestyle
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

V areálu výstaviště v pražských Letňanech se tísnily davy lidí. A propojovaly na první pohled dva velmi vzdálené světy – olympioniky s youtubery. Ale i cosi zdánlivě neslučitelného se navzdory všem pochybovačům může prolnout a žít ve vzájemné symbióze. Na jednom pódiu se potkali olympijský šampion v moderním pětiboji David Svoboda, jeho parťák Jan Kuf s šermířem Jiřím Beranem a také youtubeři DenisTV, Kovy či třeba Fallenka.

„A společně podpořili český sport, a tak se nám podařilo úspěšně zapsat český rekord v počtu lidí v postoji čápa,“ hlásí Robert Kučera, mistr republiky a Evropy ve freestyle yoyo a také moderátor sportovně zábavných aktivit Českého olympijského výboru na festivalu Utubering. „Bylo zajímavé, kolik youtuberů se sportu věnuje, protože to boří mylnou představu, že jen sedí za počítačem a natáčejí videa.“

Rekord v počtu lidí v postoji čápa na jednom místě teď čeká na uznání Českou knihou rekordů. Ustavující zápis zní 331 lidí a 20 sekund. Přítomen byl i komisař z České knihy rekordů, který všechny účastníky v ohraničeném prostoru počítal.

I přes nepřízeň počasí se před podiem sešla početná skupna lidí, ať už účastníků rekordu v ohraničeném prostoru, nebo přihlížejících diváků. „Jsem rád, že jsem mohl spoluzaložit nový český rekord,“ směje se Svoboda. „Laťka je ale zatím nízko, hodně foukalo, takže v létě ho určitě překonáme!“

Šermíř Jiří Beran, který za své gesto na olympijských hrách v Riu získal cenu fair play, si tak trochu zafilosofoval. „Sportovci jsou více zvyklí, že je fanoušci znají spíše naživo a pak je rádi při závodech sledují online. Youtubery znají děti hlavně online a proto jsou tak nedočkavé vidět je naživo,“ myslí si. Překvapilo to i moderního pětibojaře Kufa. „Děti youtubery opravdu hodně dobře znají,“ potvrzuje.

Postoj čápa je jednou z disciplín Sazka Olympijského víceboje - tento jedinečný projekt je určený všem dětem základních škol a odpovídajících stupňů šestiletých nebo osmiletých gymnázií. Cílem je přivést ke sportování co nejvíce dětí, ukázat jim sport jako zábavu a přirozený životní styl.

líbil se ti článek?