Cesta za snem. Jak sportovci na Olympiádě dětí a mládeže nastartovali kariéru

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

​Přesně za měsíc startuje v Libereckém kraji znovu po devíti letech Olympiáda dětí a mládeže (ODM), vrcholná republiková akce pro kategorii mladších a starších žáků i žákyň. Na rok 2010 vzpomíná i čtveřice olympioniků, která to pár let poté dotáhla až za svým snem na „velkou“ olympiádu.

Na sportovištích v Libereckém kraji tenkrát kosila biatlonové terče mladičká Markéta Davidová, rychlobruslařská naděje Nikola Zdráhalová (na fotce níže) byla hlavně hokejistkou, krasobruslař Martin Bidař tam ladil spolupráci s bývalou dlouholetou parťačkou Annou Duškovou a sdruženář Tomáš Portyk málem na devět let staré fotce ani sám sebe nepoznal.

Uběhlo osm let a všichni z nich startovali na „dospělé“ olympiádě v Koreji. Svoji olympijskou cestu přitom zahájili právě na Olympiádě dětí a mládeže.

„Vzpomínám si, že to byla jedna z prvních větších akcí, kterých jsem se zúčastnil. Byl to takový první schůdek. Sportovec si tím musí projít, aby mohl jít dál do světa,“ říká sdruženář Tomáš Portyk.

„Já si pamatuji všechny ty ceremoniály. To bylo skvělé. Nikdy předtím jsem na akci podobného formátu nebyla,“ doplňuje biatlonistka Davidová. „Mladý sportovec si užije atmosféru se vším všudy na maximum. Byla to úžasná zkušenost.“

V Libereckém kraji se bude od 23. do 28. června konat Olympiáda dětí a mládeže znovu, tentokrát její letní verze. Očekává se účast více než čtyř tisíc sportovců, kteří budou o medaile v bojovat v devatenácti sportech. Kromě těch „tradičních“ olympijských vypsali pořadatelé také bonusové disciplíny v letním biatlonu i soutěž v street art.

A věřte, že se mezi líhní talentů najdou i další budoucí olympionici. Výkony mladých nadějí budete moci sledovat na obrazovkách ČT Sport, která připravuje osm hodin vysílání z každého dne.

Hokej? Zkus rychlobruslení

„Pro mě bylo asi největší zkušeností závodění a nervozita,“ dodává Nikola Zdráhalová, partačka Martiny Sáblíkové. „Byl to velký závod, všude hodně sportovců. Na to jsem nebyla zvyklá.“

Odmala hrála hokej, holčičí týmy ale na ODM nestartují. Proto Nikolu přihlásili na rychlobruslení. To jí změnilo život.

„Nevedlo se mi špatně. Maminka pak dostala nápad a napsala trenérovi Petru Novákovi. Trvalo dva roky, než odpověděl na email. A nakonec jsem se dostala až na olympiádu do Koreji, kde jsem poznala jiný svět a život vrcholového sportovce,“ usmívá se.

Na ODM je sranda. Mrkněte na video :-)

líbil se ti článek?