Budoucí olympijské naděje. Co přinese festival mládeže v Baku?

EYOF 2019
EYOF 2019
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Historie tzv. malých olympijských her dorostenců „starého kontinentu“ sahá už do 90. let. První ročník se uskutečnil v roce 1991 v Bruselu, letní verze Evropského olympijského festivalu mládeže (EYOF) se letos bude konat už popatnácté. Na 2500 sportovců z různých zemí Evropy se o své první olympijské medaile utká v ázerbájdžánském Baku od 21. do 28. července.

Česká výprava v počtu více než 90 mladých talentů odletí do dějiště prvních Evropských her už tuto sobotu. Největší zastoupení mají Češi v atletice, ze které mladí olympionici vozí tradičně několik cenných kovů. Stejnou medailovou tradici drží na olympiádách mládeže také judisté. Ti do Baku nominovali svě největší naděje, mezi nimi například současného mistra Evropy Adama Kopeckého.

Malé Nagano

Uplynulé ročníky EYOF byly pro Česko vždy ve znamení medailových úspěchů, zejména pak ty letní. Z Tbilisi v roce 2015 přivezla česká výprava celkem sedm medailí, o dva roky později pak z maďarského Györu ještě o jednu více. Během letošní zimní edice festivalu mládeže v Sarajevu navíc čeští hokejisté oslavili ve svých sedmnácti letech malé Nagano, když vybojovali zlatou medaili.

Olympijským festivalem mládeže si v minulosti prošla i řada současných olympioniků, mezi nimi například plavci Jan Micka a Lucie Svěcená, tenistka Kateřina Siniaková nebo biatlonistka Jessica Jislová. I letos se zcela jistě můžeme těšit na výkony sportovních nadějí, které své zkušenosti zúročí v příštích letech na olympijských hrách.

líbil se ti článek?