Bronz Machačové z bolesti a improvizace

Evropské hry 2019
Evropské hry 2019
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Měla úplně jinou taktiku. Dráhová cyklistka Jarmila Machačová chtěla nejprve šetřit síly a útočit v druhé části závodu, ale nakonec musela sáhnout k improvizaci. Podařilo se jí vystihnout ideální okamžik k úniku a také proto slaví bronzovou medaili z Evropských her v Minsku. Na dráze při bodovacím závodu nechala úplně všechny síly, až ji museli trenéři v cíli z kola sundat. „Opravdu to strašně bolelo, nechala jsem tam všechno,“ přiznala Machačová.

Na Minsk má třiatřicetiletá Machačová jen ty nejlepší vzpomínky. V roce 2013 na stejné dráze ve stejném závodu vyhrála mistrovství světa. „Já to tady tak mám. Většinou se mi tu daří, dráha jede, mám to tady ráda,“ usmívala se s bronzovou medailí na krku. „Ale asi to je jen shoda okolností,“ nehledala větší důvod.

#embedded:https://www.instagram.com/p/BzOXbToCrjb/#

Když se závod v jeho průběhu vyvíjel jinak, než si představovala, změnila plány. „Chtěla jsem závodit až tu druhou půlku, tu první šetřit. Ale celé se to vyvíjelo jinak, takže jsem začala závodit dřív. Vychytala jsem ten nejlepší moment na únik,“ popisovala situaci, v níž ujela s jednou ze soupeřek a připsala si 20 bodů za dojetí hlavního pole. „Únik byl v plánu, ale opravdu až v druhé polovině,“ uvedla.

Tam už jí docházely síly a o medaili se musela strachovat. Ve finále už ani nestihla počítat varianty, hlídala si jen ty největší soupeřky. „Ke konci už jsem neměla energii cokoliv vnímat,“ přiznala. Na konci po závěrečném sprintu za dvojnásobný počet bodů netrpělivě čekala, jestli zůstane na pódiu. „Vůbec jsem to nevěděla. Myslela jsem si, že jsem pátá, až po chvíli mi řekli, že jsem třetí,“ řekla.

Přitom se před závodem necítila úplně nejlépe, neboť se v poslední době věnovala hodně i silniční cyklistice. „Ale ono to možná bylo lepší. Kdybych si věřila, tak jsem to třeba zbytečně moc napálila, takhle jsem se snažila to spíš pošetřit a čekat na vhodný okamžik, což je někdy lepší- Dnes se to podařilo,“ dodala.

Po medaili sahali také muži v týmovém sprintu. Trojice Tomáš Bábek, Pavel Kelemen a Martin Čechman nakonec v závěrečném boji o pódium prohrála s Brity. „Věřili jsme v medaili a udělali jsme pro to všechno. Nevyšlo to, takže to mohlo být lepší,“ krčil rameny Bábek.

líbil se ti článek?