Neumanová útočí na ODM na medailový hattrick ve třech sportech. V létě jede na MS v boxu

ODM 2023
ODM 2023
2 Minuty čtení

Na Olympiádě dětí a mládeže 2018 debutovala v deseti letech, letos Kristýna Neumanová startuje už na čtvrtých hrách pro české talenty. Medaili má doma ze zimní i letní olympiády, tentokrát se mladá obojživelnice pokusí zabodovat ve snowboardingu. Na ODM do Královéhradeckého kraje přijela plná motivace a sebevědomí.

„Karolína Hrůšová v modré dráze vítězí, Kristýna Neumanová v červené vypadává ve čtvrtfinále.“ Slova hlasatele v pondělí okolo jedné hodiny ukončila první pokus čtrnáctileté závodnice z Vysočiny na zisk čtvrté medaile z mládežnických her. Kristýna klopí zrak, starší sestra Kateřina ji ale utěšuje slovy: „Není to tvoje hlavní disciplína, nemáš ani speciální prkno. Poprala ses s tím a pro mě jsi byla nejlepší. Jsi bojovnice!“

Kristýna je bojovnice doslova a do písmene. Když si z legrace zkusila thaibox, chytl ji natolik, že ho trénovala čtyřikrát týdně a kvalifikovala se na mistrovství světa v Malajsii 2020. Ze životní šance ukázat se světu vinou pandemie koronaviru sešlo, další příležitost však Kristýna bude mít letos v jiném odvětví bojových sportů. „Pojedu na mistrovství světa v boxu.“

Minulý rok jsem ve snowboardcrossu obsadila druhé místo na mistrovství Evropy. Ráda bych se jednou sportu věnovala profesionálně, nevím ale zatím jakému. Možná právě snowboardcrossu.

Tím výčet sportovních aktivit Kristýny nekončí. Zkoušela canicross, v Třebíči hrála hokej dokonce v chlapeckém týmu. „Z celého týmu nejlépe a nejrychleji bruslila,“ říká otec Stanislav Neuman a doplňuje. „Když si Kristýna loni na jaře poranila palec, pustila se do atletiky.“ A opět ukázala zřídkakdy vídanou všestrannost. Skrz kvalifikaci se poprvé dostala na letní ODM a hned získala bronz v běhu na 4×60 metrů. Na 800 metrů dlouhé trase doběhla smolně čtvrtá.

Cenné kovy si v odvezla i z posledních dvou olympiád dětí a mládeže. Roku 2018 v Pardubickém kraji i 2020 v Karlových Varech a okolí skončila druhá ve štafetě rychlobruslařek. Třetí medaili z tohoto sportu již nezíská, jelikož rychlobruslení letos není součástí her. Místo toho by ráda uspěla ve snowboardcrossu. „Minulý rok jsem v něm obsadila druhé místo na mistrovství Evropy. Ráda bych se jednou sportu věnovala profesionálně, nevím ale zatím jakému. Možná právě snowboardcrossu.“

Inspirace sestrami

Na ODM se v minulosti ukázaly i obě sestry Kristýny. Nejstarší Tereza (24) vybojovala medaili v rychlobruslení a dvě v cyklistice. Na bruslích ji v určité etapě kariéry připravoval i trenér Martiny Sáblíkové Petr Novák, nyní už se ale věnuje výhradně silniční cyklistice. „Žije s přítelem ve španělské Gironě, kde vzhledem k počasí může trénovat celý rok,“ zmiňuje otec Stanislav. Tereza roku 2021 závodila na Olympijských hrách v Tokiu, při premiérové účasti pod pěti kruhy se umístila na 33. příčce.

Prostřední z Neumanových dcer Kateřina reprezentovala Vysočinu na ODM 2017 v cyklistice, letos stejně jako před čtyřmi roky plní roli trenéra. „Roku 2020 jsem vedla skikrosaře, teď mám na starost skupinku snowboardistů, přestože s prknem příliš velké zkušenosti nemám,“ zmiňuje Kateřina, mistryně světa v bikejoringu (závody na kole s ovčákem, pozn. red.) z roku 2019. „V 15 letech jsem dostala vysněného belgického ovčáka, kterého je potřeba unavovat. Já jsem sportovala, pes chtěl sportovat, tak jsme to dali dohromady a začali jsme závodit.“

Autor: Eduard Nosek