Vše pro olympiádu. Softbalistkám pomáhá i psycholog, jenž pracuje s tenisovými hvězdami

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Jiří Šlédr, jeden z nejuznávanějších sportovních psychologů v zemi, pracuje už řadu let s těmi nejlepšími českými sportovci. Mezi jeho klienty patří čerstvě i ženská softbalová reprezentace, která se chce poprvé v historii dostat na olympiádu a aktuálně bojuje o medaili na domácím mistrovství Evropy v Ostravě. V jejich realizačním týmu ale není jedinou posilou.

Po zámořském vzoru najaly softbalistky také tzv. hitting kouče Montiho vanBrunta z Ameriky, tedy trenéra, který hráčkám pomáhá zlepšit techniku odpalu. Novým do party je i kanadský trenér na první metě Mike Reeney.

S kondicí pak hráčkám dlouhodobě radí Radim Jebavý, autor několika publikací, pod jehož rukama prošli reprezentační triatlonisté, plavci i hokejisté Jakub Voráček či Michael Frolík.

Špičky ve svých oborech mají teď před sebou hlavní cíl: pomoci softbalistkám vybojovat postup na olympiádu do Tokia.

„S týmem jsme si řekli, že chceme pro olympiádu udělat maximum. Kdyby to neklaplo, tak aspoň budeme mít čisté svědomí a nebudeme litovat rozhodnutí, které jsme neudělali,“ říká Eva Rendlová, jedna z nejzkušenějších hráček.


Zleva: Monti VanBrunt, Jiří Šlédr a Mike Reeney.

Třeba VanBrunt učí softbalistky zcela novým tréninkovým cvičením jako je spolupráce mozku a očí. „Když se tohle nenaučíte, nikdy nebudete umět dobře pálit,“ povídá rodák z Texasu. „Odpalování není jen o fyzické práci těla, důležité je sledovat míček a umět na něj včas reagovat.“

„Monti je profík, ukázal nám americký přístup,“ doplňuje Rendlová. „Neděláme rutinní cvičení, každý nadhozený balon je svým způsobem výzvou. Zapojujeme více rozhodovací procesy a rozvíjíme zrakové vnímání.“

Cesta do Tokia není jednoduchá, z celého světa se totiž pod pět kruhů dostane šest reprezentací. Češky musí skončit do šestého místa na mistrovství Evropy, které v těchto dnech probíhá v Ostravě a Frýdku-Místku, a pak vyhrát euro-africkou kvalifikaci.

Těžký úkol. Ale šance mají Češky relativně velké.

„Máme postupné cíle. To, co bude za 14 dnů v kvalifikaci, zatím vůbec neřešíme. Máme tu skauty, kteří nám pomáhají načíst soupeřky, jako hráčky o tom zatím ale nerady mluvíme,“ objasňuje Eva Rendlová.

#embedded:https://www.instagram.com/p/BzcfZKsgJEk/#

I kvůli pohodě před nejtěžšími zápasy kariéry vyztužil tým psycholog Šlédr, jenž je už osm let k ruce nejlepším českým tenistkám ve fedcupovém týmu. Klienty má ale i v dalších 80 sportovních odvětvích od boxu přes curling až po fotbal.

V softballovém týmu spolupracuje s hráčkami i trenérským štábem. „Pracujeme na celé řadě věcí. Snažím se být na každém tréninku i zápase a vnímat emoční výstupy,“ povídá.

Hráčkám se věnuje především individuálně. Zmiňuje, že práce s ženským kolektivem má svá specifika, zároveň však dodává: „Holky mají obrovského týmového ducha, snažíme se pracovat na detailech. Ty ve sportu rozhodují.“

„Jirka nám ukázal úplně jiný pohled na věc. Věřím, že nás to může zase o krok posunout,“ věří Rendlová.

Další krok se jmenuje olympiáda. A Češky pro ni dělají vše.

líbil se ti článek?