Vedle krtka škodovácká tramvaj. Návštěvníci českého domu obdivují výrobky českého průmyslu

Rio 2016
Rio 2016
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

S blížícím se závěrem olympijských her nepolevuje zájem návštěvníků o český dům ve čtvrti Barra. A zajímají je nejen největší lákadla v podobě českého piva, Zátopkových nohou a postavičky krtka, své příznivce si najde i prezentace výrobků z dílny zlatých českých ručiček.

Přehlídka české šikovnosti čeká návštěvníky v tzv. uličce, která přímo navazuje na hlavní sál českého domu. V prosklených vitrínách i mimo ně jsou umístěny exponáty od 25 vystavovatelů. Vedle hodinek PRIM tu můžete vidět nože Patron, populární kovovou stavebnici Merkur nebo třeba dalekohledy Meopta. Každá vitrína je opatřena informační tabulkou se stručným představením výrobce a jeho portfolia v angličtině.

„Jde o již třetí ročník projektu Česká stopa, vystavovali jsme už na olympijských hrách v Londýně a Soči. Jde o velmi úspěšný koncept,“ říká Kristýna Chvátalová, která v českém domě zastupuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Právě na základě konsenzu mezi ministerstvem a místní pobočkou CzechTrade byli jednotliví vystavovatelé vytipováni, konečný výběr pak provedla designerská firma Olgoj Chorchoj, tak aby vše zapadalo do konceptu expozice.

Mezi zúčastněnými výrobci najdeme jak ty, kteří by na latinskoamerický trh teprve rádi vstoupili, tak již etablované. Například karlovarská sklárna Moser jen v Brazílii nabízí své výrobky v šestnácti autorizovaných prodejnách a na kontinentu dále působí také ve Venezuele, Guatemale, Panamě a Mexiku.

„Expandovat na brazilský trh je poměrně těžké, v Latinské Americe je to jeden z nejsložitějších trhů. Kolumbie nebo Peru jsou určitě jednodušší trhy. Na druhou stranu pokud se sem firmy dostanou, je to pro ně velmi dobrá reference pro celou Latinskou Ameriku,“ říká Kristýna Chvátalová, podle které je hlavní překážkou uzavřenost brazilské ekonomiky a vysoká importní cla.

Na své si v českém domě přijdou i návštěvníci, kteří přišli především za sportem. V odpočinkové místnosti s lehátky a projekcemi je k vidění také expozice sportovního vybavení. I zde má Česká republika co nabídnout. K vidění je třeba beachvolejbalový míč od firmy Gala, horské kolo Festka, vesla a pádla Laminex a přímo před domem si zájemci mohou zajezdit na koloběžkách Koska. Právě ty jsou ze všech exponátů asi nejoblíbenější. „Spousta lidí si je přímo od nás chtěla koupit a objevili se i zájemci, kteří by je do Brazílie chtěli dovážet,“ uvedla Chvátalová. Z dalších výrobků, které si místní mohou doslova osahat, je to například sekačka Spider na dálkové ovládání nebo snímače TOMST.

Organizátoři odhadují, že po dobu olympijských her český dům s vystavenými exponáty navštíví okolo 20 tisíc lidí.

líbil se ti článek?